niedziela, 26 kwietnia 2015

Rozmowy przy stole


Tytuł oryginału: "Dinner time conversations"

DINNER TIME CONVERSATIONS

Czytelniczka Above Rubies napisała do mnie niedawno: „Nie wynieśliśmy z mężem z naszych domów rodzinnych dobrych umiejętności konwersacji i zdarza się, że w czasie posiłku nie umiemy rozpocząć budującej i interesującej rozmowy z szóstką naszych dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Dzieci są ze mną przez większą część dnia i dlatego WIEMY co przydarzyło się każdemu z nas w tym dniu. Czy mogłabyś zaproponować nam na początek kilka dobrych pomysłów na zainicjowanie rozmowy?”
To jest naprawdę dobre pytanie. Ja również zauważyłam, że jeśli nie zastanowię się nad tematami przed posiłkiem, rozmowa zmierza do nikąd albo w ogóle nie ma miejsca. Właściwie dochodzę do wniosku, że zastanowienie się nad tym, o czym będziemy dyskutować przy stole jest równie ważne jak przygotowanie posiłku, który będziemy jeść! Pamiętajcie, że kiedy zadajemy przy stole pytanie, zaczynamy od jednej osoby i posuwamy się dookoła stołu, tak, aby każdy miał okazję się wypowiedzieć.
Oto parę pomysłów, które pomogą wam zacząć. To tylko sugestie. Jestem pewna, że wymyślicie inne tematy, lepiej odnoszące się do waszej rodziny. Lubię trzymać taką listę na lodówce. Kiedy jestem szczególnie zajęta i nie mam głowy do wymyślania tematów, mogę zaczerpnąć pomysł z listy.
Gdybyś dostał milion dolarów, jakbyś je wydał? To jest ulubiony temat naszych dzieci. Nigdy nie mają dość odpowiadania na to pytanie.
Gdybyś mógł pojechać w podróż do innego kraju, jaki kraj byś wybrał I dlaczego?
Dlaczego uważasz ze aborcja jest zła? (Dzieci chrześcijan wiedzą, że to jest złe, ale często nie wiedzą, dlaczego. Musimy nakierunkować ich myślenie, aby zrozumiały co się za tym kryje i dlaczego jest to sprzeczne z Bożymi drogami.)
Jeśli aborcja jest morderstwem, co powinniśmy w tej sprawie robić? Czy możesz podać jakieś pomysły?
Gdybyś był Benjaminem Netanyahu, Premierem Izraela, czy oddałbyś „ziemię za pokój”? Dlaczego, lub dlaczego nie?
John Adams, drugi z prezydentów Stanów Zjednoczonych powiedział: „Konstytucja raz zmieniona na niekorzyść wolności, nigdy nie może być przywrócona. Wolność raz utracona jest utracona na zawsze.” Czy uważasz, że to prawda? Jeśli tak, to dlaczego?
Wymień dwie rzeczy, za które jesteś szczególnie wdzięczny w swoim życiu.
Jaką nową rzecz chciałbyś nauczyć się robić I dlaczego?
Jaka najśmieszniejsza rzecz przytrafiła ci się dzisiaj?
Jaka jest najlepsza rzecz, która zdarzyła się dotychczas w twoim życiu?
O czym marzysz i jaką masz wizję dla swojego życia?
Thomas Jefferson, trzeci z prezydentów Stanów Zjednoczonych powiedział: “ Kiedy rząd boi się ludzi, jest to wolność. Kiedy ludzie boją się rządu, to tyrania.” Jak odnosi się to dzisiaj do naszego narodu?
Kto jest najmilszą osobą, którą znasz i dlaczego?
Jaka była najmilsza rzecz, którą ktoś do ciebie powiedział? Jak się wtedy czułeś?
Jak myślisz, jak nasze słowa mogą wpływać na innych ludzi? Czy możesz podzielić się doświadczeniem, jak słowa wpłynęły na twoje życie, pozytywnie lub negatywnie?
Jaka była najbardziej interesująca rzecz, która przytrafiła ci się dzisiaj?
Biblia mówi nam, że Bóg stworzył ziemię w sześć dni. Jak to się ma do  popularnych w społeczeństwie twierdzeń o ziemi mającej miliony lat? Jak możesz to wyjaśnić?
Powiedz, czego nowego dziś się nauczyłeś? Niech Mama i Tata również się wypowiedzą ! Codziennie powinniśmy uczyć się czegoś nowego.
Czy poznałeś dziś jakieś nowe słowo? Czy możesz nam powiedzieć co to za słowo i co ono znaczy?
Jaka jest twoja ulubiona historia i dlaczego?
Edmund Burke, irlandzki mówca, filozof i polityk (1729 – 1797) powiedział kiedyś słynne słowa: „Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili. " Powiedział także: "Jedyną rzeczą niezbędną, aby zapanowało zło jest to, aby ludzie dobrej woli byli bierni" Czy uważasz, że te stwierdzenia są prawdziwe? Jeśli tak, to co w związku z tym powinniśmy robić?"
Edmund Burke, irlandzki mówca, filozof i polityk (1729 – 1797) powiedział kiedyś słynne słowa: „Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili. Powiedział także: „Jedyną rzeczą niezbędną, aby zapanowało zło jest to, aby ludzie dobrej woli nie czynili nic”. Czy uważasz, że te stwierdzenia są prawdziwe? Jeśli tak, to co w związku z tym powinniśmy zrobić?
Rzymian 3,4 mówi: “Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą”. Co to według ciebie oznacza?
Gdyby dany był ci dzień, kiedy możesz robić to, na co masz ochotę, co byś chciał robić? Dlaczego?
Calvin Coolidge, trzydziesty prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział: Fundamenty naszego społeczeństwa opierają się tak bardzo na nauce Biblii, że trudno byłoby je uzasadnić, gdyby ta nauka przestała być w praktyce uniwersalną w naszym kraju”. Jak to stwierdzenie odnosi się do nas dzisiaj?
Jaki jest twój ulubiony werset biblijny I dlaczego?
Jaka jest twoja ulubiona postać z Biblii I dlaczego?
Powiedz, co szczególnego jest w starszych ludziach?
Powiedz nam, co ci się podoba u niemowląt? (Niech każdy przy stole się wypowie.)
Opisz charakter osoby, którą chciałbyś poślubić, gdy dorośniesz.
W jakim domu chciałbyś/chciałabyś mieszkać po swoim ślubie?
Jaki chciałbyś/chciałabyś mieć ślub?
Gdyby ktoś powiedział “Nie wierze w Boga!”, jak byś mu odpowiedział?
Gdyby ktoś cię zapytał “jak mogę znaleźć Boga?” co byś mu odpowiedział? Jakie kroki byś przedsięwziął, by przyprowadzić tę osobę do Chrystusa?
Jakie jest twoje ulubione drzewo i dlaczego?
Jakie jest twój ulubiony kwiat i dlaczego?
Gdybyś mógł mieć na obiad to, co chcesz, co by to było?
W jaki sposób chciałbyś służyć Bogu, gdy dorośniesz?
Gdybyś miał być misjonarzem, do jakiego kraju chciałbyś pojechać, aby służyć Bogu? Dlaczego?
Jaki jest twój ulubiony pokój w domu i dlaczego?
Jaki jest twój ulubiony film I dlaczego?
Jakie jest najciekawsze miejsce rozrywki lub atrakcja turystyczna, w których byłeś? Dlaczego tak bardzo ci się podobało?
2 Tymoteusza 4,2 mówi: “Głoś Słowo, bądź w pogotowiu w każdy czas, dogodny czy niedogodny.” Jak możemy być gotowi, by mówić dla Jezusa w czas dogodny i niedogodny? Jak myślisz, co to znaczy?
Ronald Reagan powiedział :” Wolność zawsze jest tylko jedną generację od wyginięcia. Nie przekazaliśmy jej naszym dzieciom we krwi. Trzeba o nią walczyć, ochraniać ją i przekazać ja naszym dzieciom, aby robiły to samo, albo pewnego dnia spędzimy nasze ostatnie lata opowiadając naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci, jak to kiedyś było w Stanach Zjednoczonych, kiedy ludzie byli wolni”. Co powinniśmy robić w sprawie zachowania naszej wolności? Co według ciebie powinniśmy robić? Co ty możesz zrobić?
INNE POMYSŁY
Poproś każdego wieczoru jedno z dzieci, aby znalazło wiersz, który mu się podoba i odczytało go wszystkim przy stole. Następnego wieczoru kolejne dziecko.
Możesz również poprosić każdego wieczoru po kolei po jednym dziecku, aby podzieliło się przy stole fragmentem z Biblii, który ostatnio przeczytało. Maja go odczytać, a potem wyjaśnić, co to dla nich oznacza.
Poproś każdą osobę, aby przyszła do stołu przygotowana do podzielenia się historią jakiejś sławnej postaci historycznej. Robiliśmy to ostatnio i wielu dowiedziało się o osobach, o których nigdy wcześniej nie słyszało, np. Eliezer Ben Yehuda, C. T. Studd, Annie Oakley itp.
Poproś każdego, aby przyszedł do stołu przygotowany do opowiedzenia o książce, która wywarła na niego największy wpływ.
Innym pomysłem jest podać dzieciom słowo takie jak “sprawiedliwość” lub „nieprzekupny” lub jakiekolwiek inne słowo. Zadaniem dzieci jest sprawdzić to słowo w słowniku, wyszukać informacje na ten temat w Internecie lub nawet znaleźć mówiący o tym werset z Biblii. Dzieci przynoszą swoje informacje i dzielą się nimi przy stole w czasie przeznaczonym na dyskusję. Możesz tak zrobić z wszelkimi słowami i tematami, które chcecie przedyskutować.
Zamiast nudy, stół staje się miejscem interakcji i nauki.

NANCY CAMPBELL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz